mürekkep lekesi

images-13

Yukarıdaki resimde ne görüyorsunuz ? İyice bakın …  Sonra cevaplarsınız …

1960 ‘larda Hermann Rorschach tarafından bir kişilik testi ortaya çıkarılmış . “Mürekkep lekesi testi” de denilen bu test ile kişilerin gösterilen resimden yola çıkarak benzettikleri şeyler ile onların alt benliklerindeki psikolojik rahatsızlıklar ortaya konuluyormuş …Bir resme bakarak kişinin bilinçaltının yansımaları bulunabiliyormuş . İlginç değil mi ? hala geçerliliği olan ve psiko -analiz otoriterileri tarafından kabul edilen bir test den bahsediyorum bu arada…

Şimdi o resimde ne gördüğünüzü öğrenebilirim. Kelebek mi ? yoksa silahları mi ? silahların alt kısmında asılmış iki meleği mi ?

Şu an aynen böyle bir ülkede yaşıyoruz. Siz o resimde kelebek görürken ben silahların yarattığı ” kelebeği ve onun etkisini görüyorum .Hasta mıyım ? Bilmiyorum …Ama silahsız şekilde kelebeği göre bilenlere hayret ediyorum. Bizim yanımızdan bile geçmeyen hayatlar ölünce, kendi hayatınız olmadığı için şükretme küstahlığı içerisindeyiz ne acı .Silahların yarattığı Kelebek etkisi ile sahip olduğu en değerli şeyi ” nefes almayı ” yitiren bir sürü insan var oysa …

Kelebek etkisinin iyi kullanıldığında mükemmel şeyler olabileceğine inanırdı jedi kalbim . Her insanın kalbinde bir kelebek olduğunu ve o iyi için kanat çırparsa bunun evrensel olarak mükemmel bir dönüşünün olacağını düşünürdüm . Mesela siz bir sokak kedisini besleyince onun kalbindeki kelebeği canlı tutardınız yada karşılıksız  yardım ettiğinizde …
Ama gerçek hayat malesef bana bunun da -yani kelebek etkisinin de- kötü
kalpli insanların kalplerindeki kelebekler tarafından nasıl büyük dalgaya sebep olduğunu gösterdi .

Dünya da artık  iyi insanlar yok .Yada az sayıda ve çoğu güç sahibi değil… Sahip oldukları gücü kanser hücreleri gibi büyüterek hastalıklı bir ortam yaratan bundan beslenen kötü insanlar var … Kelebek etkisi  ile  başka insanların nefesini çalan insanlar var.
Bir nefesin ölmesi ile onunla birlikte çevresindeki nefesler de artık eskisi gibi olmazdı çünkü … Şimdi yukarıdaki resimde silahlar gören ben mi hastayım ya da bizim gibiler mi hasta yoksa sadece kelebek görüp şu an ki ülke durumunu görmeyenler mi ?

Umarım bir gün iyi insanların kalbindeki kelebekler nefes almaya devam eder ve etkisi bütün dünyayı ele geçirir . çünkü artık bizi bizden başka kurtaracak bir şeyin olduğuna inanmıyorum  Aynı Carl Sagan’ın ” Soluk Mavi Nokta ” adlı belgeselinde dediği gibi ;

solukmavinokta

(Soluk Mavi Nokta, Dünyanın Voyager 1 sondası tarafından rekor uzaklıktan çekilen bir fotoğrafı. Fotoğraf, dünyayı uzayın sonsuzluğu içinde tek başına gösterir.)

Şu noktaya tekrar bakın. Orası evimiz. O biziz. Sevdiğiniz ve tanıdığınız, adını duyduğunuz, yaşayan ve ölmüş olan herkes onun üzerinde bulunuyor. Tüm neşemizin ve kederimizin toplamı, binlerce birbirini yalanlayan din, ideoloji ve iktisat öğretisi; insanlık tarihi boyunca yaşayan her avcı ve toplayıcı, her kahraman ve korkak, her medeniyet kurucusu ve yıkıcısı, her kral ve çiftçi, her aşık çift, her anne ve baba, umut dolu çocuk, mucit, kâşif, ahlak hocası, yoz siyasetçi, her süperstar, her “yüce önder”, her aziz ve günahkâr onun üzerinde – bir günışığı huzmesinin üzerinde asılı duran o toz zerresinde.

Evrenin sonsuzluğu karşısında dünya çok küçük bir sahne. Bütün o generaller ve imparatorlar tarafından akıtılan kan nehirlerini düşünün, kazandıkları zaferle bir toz tanesinin bir anlık efendisi oldular. O zerrenin bir köşesinde oturanların başka bir köşesinden gelen ve kendilerine benzeyen başkaları tarafından uğradığı bitmez tükenmez eziyetleri düşünün, ne çok yanılgıya düştüler, birbirlerini öldürmek için ne kadar hevesliydiler, birbirlerinden ne kadar çok nefret ediyorlardı.

Böbürlenmelerimiz, kendimize atfettiğimiz önem, evrende ayrıcalıklı bir konumumuz olduğu hakkındaki hezeyanımız, hepsi bu soluk ışık noktası tarafından yıkılıyor. Gezegenimiz, onu saran uzayın karanlığı içinde yalnız bir toz zerresi. Bu muazzam boşluk içindeki kaybolmuşluğumuz da, bizi bizden kurtarmak için yardım etmeye gelecek kimse yok. 

 

“BU SAHİP OLDUĞUMUZ TEK ŞEY”.

Farkına varalım ve sadece o ebedi savaşı yenelim.

İçimizdeki şeytanlarla meleklerin savaşını …

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s