MARKALAŞAMAYANLARDAN MISINIZ ?

moondust

Dün kendi markam #MOONDUSTWORKS ile Ankara ‘da yıllardır gerçekleşmeyen  bir organizasyonun ilkine katılma fırsatı buldum. “Ankara Marka Festivali “… “Marka olmak” konusu ile ilgilenen birisi olarak tabi ki kaçıramazdım. Yıllardır İstanbul’ da gerçekleşen “brand week ” ‘lerden sonra bence Ankara için bulunmaz bir nimetti .Birbirinden yaratıcı bulduğum yer aldığı sektörlerde harika şeyler yapan 4 harika bünyenin konferansını dinledim. Sanırım üni. yıllarında aldığım çoğu dersten daha verimliydi . üni. hocalarım bana kızmasın gerçek hayat bambaşka …

Neydi marka olmak?  neden olamıyorduk ? Ülkece marka olma konusunda sorunumuz var bence … yeni yeni  gelişme fırsatı bulan bir olgu  … Turizm, yemek ,spor, kültür … her maddede eksik … yeni yeni markalaşabiliyoruz.  … Ama bunun yanında ülke de heyecanlı yeni nesil, gelişen mikro markalar var… özgünlüğe ve  yaratıcı hayal gücüne sahip .

PEKİ… Gelelim “Nasıl marka olunur?  mevzusuna  …

12347833_10153398761703687_114548560270346438_n

 

Nil Karaibrahimgil’ e göre içinizdeki o hissi bırakmadan hep devam ederek kendiniz olarak. birbirinden farklı jingle ‘lar  ve şarkı sözleri besteleri olan çılgın ruhlu bu kadından daha özgünü var mıdır ? Kabul edilmeyen reklam müziklerini çalıp neden kabul edilmediğini anlatabilecek  kendiyle bile dalga geçmeyi becerebilen harika bir kadın …  demek ki neymiş ?

“KENDİN OL ”

nihat

Nihat odabaşı ‘na göre diğerlerinden sıyrılarak en iyisini yaparak marka olunur… Simitçi bile olsan onca simitçi var deme  sen yanına peynır koy simidini sıcak sat ve hayal et  en uç noktada kendını diyor … Onca fotoğrafçı içinden en ıyısı olmayı ıstereyerek  teknik bilgisi olmadan bu işe nasıl giriştiğini anlatacak kadar naif ve içten.  demek ki neymiş ?

“FARKLI OL ”

ayhan

Ayhan Sicimoğlu “Efendi ” den ” FENDI ” ‘ye giden yolda başarılı iş birliklerini (bknz : Karl Lagerfeld & Fendi )  ve dünyanın servetine sahip bir marka olsan da geri dönüşüm eşyalarla nasıl başarılı bir otel yapabileceğini anlattı. Mütevazi olmak kavramının karşılığı  sanırım  daha iyi anlatılamazdı. Gerçek bir beyefendi  bu arada.  demek ki neymiş ?

“DEĞERLENDİR VE  DEĞER KAT ”

erdil.jpg

Ele avuca sığmayan çizer Erdil Yaşaroğlu sistemsel sorunların aslında çizginin sahne arkasında sana yarar sağladığını ,onlara ters mantıkla yaklaştığında sorunların sorun olmadığını anlattı ve ekledi. Farklı bak , empati kur ,şaşırt … demek ki neymiş ?

“FARKLI BAK  ”

Bu dört farklı  insan yaptıkları şeyler büyüdükçe azalan egoları ile gerçekten bana ilham ve güç verdiler. Üretmenin zevkli yanı sanırım bu başkalarına ilham vermek,  ilham perisi olmak …

O yüzden marka olmak ; içindeki o amatör ruhunu kaybetmeden düşmekten korkmadan o dağa tırmanmak gibi… Başardığın an ki  hissin hayali, içinde sürekli dönem bir film gibi…  Devam ettikçe kalbini heyecanlandıran hep daha sonrasında kendini şaşırtmak istediğin kendinle yarıştığın kendini eleştirdiğin kendine rakip olduğun bir oyun gibi …

Şu hayatta en güzel şey  “bir şey yapma ” tutkusu …

o bir şey her ne olur sa olsun ölümlü hayatlarımıza ölümsüzlük iksiri gibi dokunacak …

ve harika ruhlarımız o zaman  bir sürü insana dokunacak ilham olduğunuzda …

o nedenle ruhumdaki kanatları çıkarıp uçmaya karar verdim . düşmek yara almak önemli değil o kanat varsa uçmamak olmaz.

çünkü 🙂

#supergirlsjustfly 😉

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s